Diskusná relácia TÉMA (premiéra 10. 10. 2018 o 18.00 h):
- Folklórny súbor Radosť a ich program k 100. výročiu vzniku ČSR
- Duševné zdravie
Najnovšia výstava Malokarpatského múzea v Pezinku s názvom LAPIŤ UMENIE Vám umožní vidieť a uchopiť doteraz nevystavené diela. Predstavuje výber predmetov zo Zbierky výtvarného umenia Malokarpatského múzea v Pezinku, ktorá je budovaná od roku 1951. Jednotliví kurátori nakupovali a získavali predmety podľa svojho rozhľadu, vkusu a možností inštitúcie. Napriek tomu Vás čakajú prekvapivé a kvalitné kusy.
Kurátorka výstavy Eva Trilecová vybrala práve tie predmety, ktoré sú dlhé roky uskladnené v depozitároch a mnohé neboli od svojho získania a zapísania do Zbierky výtvarného umenia múzea vystavované. Všetky tieto diela majú vzťah s malokarpatským regiónom. V zbierkach výtvarného umenia Malokarpatského múzea sú zastúpení ucelenými kolekciami najmä dvaja sochári 19. a 20. storočia. Prvým z nich je Alojz Rigele (*2.8. 1879 Bratislava +14.2. 1940 Bratislava). Dielo jeho blízkeho spolupracovníka Jozefa Arpáda Muramanna (* 5.3.1889 Bratislava +31.12.1943 Londýn) Bozkávajúce sa opice vzniklo v r. 1920-1930. Do múzea sa dostalo darom. Múzeum vlastní i významnú kolekciu od sochára Štefana Prokopa (*25. 9. 1941 Galanta + 1987 v Pezinok).
Malokarpatské múzeum sa môže pochváliť aj rozsiahlou kolekciou, ktorá pozostáva z tvorby maliara Štefana Polkorába. Jeden z jeho obrazov je doplnený listovou korešpondenciou medzi autorom a jeho modelom, pani lekárnikovou.
Návštevník sa počas prehliadky výstavy ocitne i v priestore, ktorý je vyčlenený ročným obdobiam – napr. tvorbou Jozefa Lackoviča, ktorý, vzdával hold chudobe, z ktorej sám vzišiel. Sám hovorieval: „Tvorím tak, aby ten, čo pozerá na môj obraz, chcel byť v ňom.“ V tejto línii je úvodná miestnosť výstavy, doplnená predmetom z bežného života ľudí, kúskom prírody, v ktorej si môžete lapiť kus umenia a niečo sa o ňom dozvedieť.
Vo výstavných priestoroch, ktoré tvoria oddelené tri miestnosti návštevník nájde maľby, kresby, grafiky, sochy. Kľúčom ich rozmiestnenia je to, čo je na nich zobrazené: postava, portrét, ulice Pezinka, zátišia. Lapaj umenie Ty lapaj, sú jednoduché spojnice medzi umením a prírodou, na ktoré sa môže tešiť hravý divák/lapaj, ktorý má chuť zízať a niečo sa priučiť, alebo si oživiť, čo už dávno vie. Niečoho sa dotýkať a lapať a práve tak zistiť, aký je rozdiel medzi kópiou a originálom. Dozvieť sa, čo je asambláž, ako sa líši znalec umenia od znalca vína, alebo čo majú naopak spoločné. Návštevník môže hľadať predmety, ktoré do zbierky nepatria a predsa ich kurátorka na výstavu zaradila. Umožňujeme prelistovať reštaurátorskú správu a pozrieť si obraz po zreštaurovaní. Milovníkom remesla a materiálov predstavíme, s akými materiálmi v minulosti pracovali sochári a ako sa postupom času a technológií menia, či úplne miznú. Ako kraj a prostredie ovplyvňuje vyjadrenie dnešných umelcov dokumentujú moderné čepce z papiera a kovu od výtvarníčky Danice Tykovej.
A nakoľko nie je lis ako lis, môže sa každý k nám počas trvania výstavy Lapiť umenie prihlásiť na kurz a vyskúšať si, čo lis dokáže.
Výstavu LAPIŤ UMENIE otvárame 20.9. o 17.00 hod. v predvečer Vinobrania v Pezinku. Potrvá do 31. marca 2019.