streda, 27.11.2024, 9:15 h

facebook facebook



20 rokov vysielania TV PEZINOK

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Na Cajle sa budujú priechody pre chodcov

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Čas na podávanie žiadostí o dotácie s blíži

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Celomestská likvidácia odpadu z domácností

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h

1
2
3
4

MIMÓSIS - VÝSTAVA AŽ DO KONCA AUGUSTA

Skromná pocta Jeanovi Dubuffetovi
Miesto konania výstavy: Galéria insitného umenia, Schaubmarov mlyn, Pezinok-Cajla
Trvanie výstavy: 5. júl – 23. august 2009
Kurátorky: Alexandra Tamásová, Elena Macháčková
Vystavujúci: Simona Burešová, Jana Halásová, Adrian Hnát, Ľudmila Horňáková, Peter Hruška, Rudolf Janák, Vladimír Javorský, Andrej Kolenčík, Ľuboš Kollár, Daniela Olejníková, Peter Venglár Jean Dubuffet bol francúzsky maliar druhej polovice 20. storočia, ktorý sa vo svojej tvorbe usiloval zbaviť všetkých konvencií. Vedome začal propagovať diela duševne chorých, ktoré ho očarili svojou spontánnosťou, originalitou a až surovosťou. Z toho vychádza jeho pomenovanie „surové umenie“, po francúzsky art brut. Dodnes zostáva osobnosťou, ktorá ovplyvnila mnohé generácie umelcov, a preto si bezpochyby zaslúži aspoň „skromnú poctu“.
Na výstave sú prezentované diela dvoch veľmi rozdielnych skupín tvorcov. V prvej skupine sú študenti a absolventi vysokých výtvarných škôl, druhú skupinu tvoria autori s mentálnym postihnutím, ktorých tvorba odráža ich duševné pochody. Pre obe skupiny by sa dalo povedať, že je ich tvorba súčasťou osobnej autoterapie.
Ich „spoločný štýl“ sa prevažne vyznačuje expresívnym výrazom, deformáciou tvaru, osobnými emóciami a opakovaním vlastných archetypálnych znakov a symbolov. Nejde tu o typické mimésis, napodobenie vonkajšej reality, ale o mimósis – slovnú hra, ktorou naznačujeme dôležitosť subjektívnych, vnútorných zážitkov. Ide o prezentovanie umeleckých diel, ktoré možno pre niektorých divákov sú a budú mimo ich pochopenia a sú mimo nejakej zaužívanej škatuľky. Práve preto sú na výstave obe skupiny tvorcov zrovnoprávnené a nie je stanovené, kto je „profesionálnym“ umelcom a kto nie. Ani nechceme ponúkať nejaké jednoznačné odpovede. Naopak, divák by sa mal zamyslieť – zaktivizovať, jeho názor bude dotvárať výstavu, až s ním bude úplná. Ide o akúsi otvorenú koncepciu, v ktorej je časť aktivity prenesená z kurátorov a umelcov na diváka. Divák vidí len obraz a meno. Pri pohľade na dielo si sám divák môže určiť, do ktorej skupiny tvorca patrí. A možno dospeje k záveru, že na tom vlastne nezáleží.
Táto výstava nie je o znižovaní a vyvyšovaní „profesionálnej“ alebo „neprofesionálnej“ tvorby umenia, ani o určení čo je lepšie, ale ide hlavne o zblíženie a prepojenie dvoch druhov súbežne existujúcich foriem umenia, ktoré majú k sebe veľmi blízko.


RADI PORADÍME

Dan Brown
Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“.

Magdaléna Pirožeková
Ženy týrané svojím okolím aj najbližšou rodinou sa snažia skryť domáce násilie pred vonkajším svetom. Monika je jednou z nich. Raz si však povedala DOSŤ!

Steven Levy
Chcete pochopit, jaké tajemství stojí za úspěchem společnosti Google? Odpovědí je tato kniha známého amerického novináře a odborníka na informační technologie a kyperprostor.

Yuval Noah Harari
„Pred 100 000 rokmi obývalo Zem najmenej šesť ľudských druhov. Dnes je tu už len jeden. My. Homo sapiens.“ 
V knihe Sapiens: Stručná história ľudstva jej autor, nazývaný aj vizionársky historik...

Jaroslava Kuchtová
Piatak Maťo by bol najšťastnejší chlapec na svete, keby ho rodičia boli vzali so sebou na misiu do Afriky. Lenže oni ho nevzali! Nechali ho doma u starkej, a tak začína chodiť do novej školy.

Kamil Peteraj
Bol raz jeden hrad zo šľahačky, biely a sladký a bývala v ňom šľahačková princezná. Raz, keď dorástla, usporiadali na zámku oslavu, na ktorú prišli pytači z celého sveta.

Miro Jaroš
Milé deti, mám veľkú radosť, že ste také šikovné a že sme sa už veľa vecí spolu stihli naučiť. Ani tentoraz to nebude inak. V tejto knihe budeme spolu oslavovať narodeniny.

Jan Lebeda
Vo svojich nových dobrodružstvách sa škriatok Medovníček stará nielen o včeličky, ale pomáha každému, kto to potrebuje. Asistuje pri bežeckých pretekoch slimákov, vylieči včeličke krídelko