piatok, 22.11.2024, 0:23 h

facebook facebook



20 rokov vysielania TV PEZINOK

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Na Cajle sa budujú priechody pre chodcov

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Čas na podávanie žiadostí o dotácie s blíži

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h


Celomestská likvidácia odpadu z domácností

RELÁCIA TÝŽDEŇ
premiéra 15. 10. 2018, 18.00 h

1
2
3
4

DUKE ELLINGTON ORCHESTRA V BRATISLAVE

Duke Ellington Orchestra
Miesto: Bratislava, Nová budova SND, Sála opery a baletu Účinkujúcí: Duke Ellington Orchestra, špecialny hostia Peter Lipa a Juraj Bartoš Deň: 3.4.2011 Čas: 20:00 hod.
Predpredaj: Ticketportal a SND

Najslávnější orchester všetkých čias - Duke Ellington Orchestra – prichádza do Bratislavy!
Duke Ellington Orchestra – umelecké teleso interpretujúce hudbu štýlotvorného jazzového skladateľa a klavíristu Duke Ellingtona sa 3.4.2011 predstaví v Sále opery a baletu v novej budove SND. Tento orchester za posledné 4 roky precestoval významné jazzové festivaly a kluby po celom svete, na jar minulého roku vypredal pražskú Lucernu a teraz zavíta na Slovensko. Edward Kennedy "Duke" Ellington (29. apríla 1899, Washington D.C., USA – 24. mája 1974, New York) bol americký jazzový skladateľ a klavírista, jedna z najdôležitějších postáv jazzu 20. storočia. V jeho orchestroch sa preslávilo mnoho jazzových hudobníkov, mnohí z nich dali tomuto orchestru prednosť pred vlastnou sólovou kariérou. Často išlo o pozoruhodných tvorcov a sólistov, ale bol to práve Ellington, ktorý dal orchestru výsledný tvar a zvuk a vytvoril z neho jeden z najznámejších jazzových zoskupení vôbec.
V rokoch 1926-27 nahral majstrovsky interpretované skladby Black and Tan Fantasy a Creole Love Call. Od roku 1927 päť rokov pôsobil so svojim orchestrom v harlemskom Cotton Clube. Pre toto obdobie sú typické nahrávky Mood Indigo (1930) alebo Solitude (1934).
Orchester Duka Ellingtona účinkoval v r. 1929 v Gershwinovom muzikálu Show Girl a v tom istom roku vznikol aj filmový medailón Black And Tan. V r. 1930 hrá orchster v komédii Check And Double Check a v r. 1932 vo filme Dancers In The Dark. Svoje postavenie si orchester upevnil aj v 30. rokoch, kedy vznikli mnohé skladby jazzovej “klasiky”, napr. I Don´t Mean A Thing If It Ain´t Got That Swing (1932), Sophisticated Lady (1933), Caravan (1936), Prelude To A Kiss (1938) atď.
V rokoch 1933 a 1939 podniká orchester prvé dva zájazdy do Európy. V r. 1939 začína Ellingtonova spolupráca s Billym Strayhornom, ktorý v orchestri pôsobil ako Ellingtonov asistent, druhý dirigent, klavírista, aranžér a bol tiež častým spoluautorom skladieb (zomrel v r. 1967).
Ellington bol tiež autorom rozsiahlejších suít (napr. Black, Brown And Beige z r. 1943) a symfonických básní (napr. Harlem z r. 1951 a Night Creature z r. 1955). Mnoho ďalších diel vzniklo predovšetkým v priebehu 50. a 60. rokov. Ellington je autorom asi 2 000 skladieb, včítane niekoľkých muzikálov (napr. Jump For Joy z r. 1941 a Beggar´s Holiday z r. 1946). Písal i scénickú hudbu (napr. k Wellsovej inscenácii Goetheovho Fausta - 1951) a filmovú hudbu (napr. Anatomy Of A Murder - 1959, Paris Blues - 1961, Assault On A Queen - 1966).
Ešte pred vypuknutím 2. svetovej vojny stihol so svojím orchestrom precestovať celé Spojené štáty a Európu. Svoj orchester viedol od roku 1923 až do svojej smrti v roku 1974. Po jeho smrti prevzal vedenie jeho syn Mercer Ellington, ktorý zomrel v roku 1996. Od tej doby vedie tento orchester Barry Lee Hall., Jr.
V orchestri Duka Ellingtona sa vystriedali mnohí vinikajúci jazzoví inštrumentalisti, ako Jabbo Smith, Juan Tizol, Cootie Williams, Johny Hodges, Barney Bigard, Ben Webster, Jimmy Blanton a mnohí ďalší.
Súčasnosť V rokoch 2007 - 2009 Duke Ellington Orchestra precestoval celý svet. Vystupovali napr. na prestížnom Tokyo Jazz Festivale a na Cape May Jazz Festivale (jeden z najstarších festivalov v USA), absolvovali turné v Japonsku, v Puerto Rico, šesťtýždňové turné po západnom pobreží USA, predstavili se tiež v Číne a v Južnej Afrike. Zavítali do popredných jazzových klubov Jazz Alley v Seattle, Blues Alley vo Washington DC, Billboard Clubs v Japonsku, Blue Note v New Yorku a Nagoya. Vrátili se tiež do Cotton Club Tokyo a zúčastnili sa záveru prestížneho Heineken Jazz Festivalu.


RADI PORADÍME

Dan Brown
Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“.

Magdaléna Pirožeková
Ženy týrané svojím okolím aj najbližšou rodinou sa snažia skryť domáce násilie pred vonkajším svetom. Monika je jednou z nich. Raz si však povedala DOSŤ!

Steven Levy
Chcete pochopit, jaké tajemství stojí za úspěchem společnosti Google? Odpovědí je tato kniha známého amerického novináře a odborníka na informační technologie a kyperprostor.

Yuval Noah Harari
„Pred 100 000 rokmi obývalo Zem najmenej šesť ľudských druhov. Dnes je tu už len jeden. My. Homo sapiens.“ 
V knihe Sapiens: Stručná história ľudstva jej autor, nazývaný aj vizionársky historik...

Jaroslava Kuchtová
Piatak Maťo by bol najšťastnejší chlapec na svete, keby ho rodičia boli vzali so sebou na misiu do Afriky. Lenže oni ho nevzali! Nechali ho doma u starkej, a tak začína chodiť do novej školy.

Kamil Peteraj
Bol raz jeden hrad zo šľahačky, biely a sladký a bývala v ňom šľahačková princezná. Raz, keď dorástla, usporiadali na zámku oslavu, na ktorú prišli pytači z celého sveta.

Miro Jaroš
Milé deti, mám veľkú radosť, že ste také šikovné a že sme sa už veľa vecí spolu stihli naučiť. Ani tentoraz to nebude inak. V tejto knihe budeme spolu oslavovať narodeniny.

Jan Lebeda
Vo svojich nových dobrodružstvách sa škriatok Medovníček stará nielen o včeličky, ale pomáha každému, kto to potrebuje. Asistuje pri bežeckých pretekoch slimákov, vylieči včeličke krídelko